Opublikowany przez: Kasia.Sza 2017-11-13 12:47:05
Autor zdjęcia/źródło: Freepik, Profilaktyka zdrowia
Zdrowie to jest to, co masz najcenniejszego. Pomyśl – dopóki żadna choroba lub niesprawność nie ma wpływu na Twoje codzienne funkcjonowanie, tak naprawdę życie stoi przed Tobą otworem. Gdy zdrowie szwankuje, przestajesz mieć kontrolę nad swoim życiem. Tak wiele ludzi codziennie o tym się przekonuje, uprzedź los i badaj się!
Samej należy je badać przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej między 3. a 5. dniem po zakończeniu miesiączki, bo w tym czasie są bardziej rozluźnione i nie bolą w dotyku. Ważna jest ocena zewnętrzna po samym wyglądzie: czy obie piersi są takie same, czy nie pojawiło się widoczne zgrubienie lub przebarwienie na skórze? Następnie przejdź do badania palcami. Przynajmniej raz w roku takie badanie zewnętrzne powinien przeprowadzić lekarz ginekolog, a jeśli bierzesz środki antykoncepcyjne to raz na pół roku.
Nie panikuj, gdy wyczujesz zgrubienie pod palcami – prawie zawsze są to łagodne zmiany jak gruczolaki czy torbiele. Będą wymagały wyjaśnienia dodatkowym badaniem, ale same w sobie nie oznaczają jeszcze żadnego wyroku!
Każda kobieta po 40. roku życia powinna wykonać profilaktyczną mammografię, na skierowanie od ginekologa jest ona bezpłatna. To prześwietlenie piersi promieniami Rentgena. Dla kobiet po 50. roku życia jest to badanie bezpłatne nawet bez skierowania od lekarza. Podobnie USG piersi – obejmuje też badanie węzłów chłonnych, jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga przygotowania.
Jeśli bierzesz środki antykoncepcyjne, powinnaś raz na rok zrobić morfologię krwi z rozmazem, oznaczeniem prób wątrobowych oraz badania wykrywającego zwiększoną krzepliwość krwi, zwłaszcza jeśli masz w rodzinie osobę chorą na tzw. zakrzepicę żył. Co dwa lata badaj poziom cukru i cholesterolu. Podobnie raz na rok każdy powinien wykonać badanie ogólne moczu. Pozwala ono skontrolować pracę nerek i wskazać np. lekki stan zapalany w układzie moczowym. U kobiet cewka moczowa leży blisko wejścia do pochwy dlatego może istnieć zależność między stanami zapalnymi dróg moczowych, a zapaleniem w drogach rodnych.
Żeński układ rozrodczy pełni więcej funkcji niż męski, bo poza wytwarzaniem komórek jajowych gotowych do zapłodnienia i przygotowywania co miesiąc macicy na przyjęcie zarodka, podczas ciąży jest odpowiedzialny za rozwój nowego życia. Dlatego też potencjalnie w kobiecie może o wiele więcej „popsuć się” i ulec zaburzeniom - nigdy nie powinnaś tracić czujności.
Jajniki – produkują komórki jajowe i żeńskie hormony płciowe
Jajowód – jest „drogą transportu” komórki jajowej kierunku macicy, następuje w nim zapłodnienie jeśli wtargną do niego plemniki, następnie transportuje zarodek do macicy
Macica – w niej rozwija się nowy człowiek od zarodka do noworodka
Pochwa – poprzez nią wydobywają się na zewnątrz wydzieliny z układu rozrodczego, a także dziecko podczas porodu, tutaj występuje wytrysk nasienia męskiego podczas stosunku
Przedsionek pochwy – chroni ujście cewki moczowej i wejście do pochwy, znajdują się w nim gruczoły nawilżające przedsionek pochwy
Wargi sromowe większe i mniejsze – to najbardziej zewnętrzne narządy układu rozrodczego żeńskiego, chronią narządy położone głębiej
Jeśli chodzi o pracę jajników, kontrolujemy ją zarówno poprzez badania hormonalne krwi, jak i poprzez USG dopochwowe lub w przypadku kobiet jeszcze nie współżyjących poprzez o wiele mniej dokładne USG przez jamy brzuszne. Jajniki powinno się zacząć kontrolować między 20 a 25. rokiem życia i absolutnie nie powinno przestać po okresie menopauzy, gdyż właśnie wtedy, gdy zakończą swoją pracę, stają się podatne na guzy i inne zmiany.
Walka z trądzikiem po trzydziestce, niemożność zajścia w ciążę, nieregularne miesiączki – to są niepokojące objawy, które skłonią Twojego ginekologa do skierowania Cię na badania kontrolujące pracę jajników.
Badania szyjki macicy mają na celu zapobieganie – rakowi szyjki macicy. To dość głośny problem, bowiem ten nowotwór wykrywany wcześnie jest całkowicie uleczalny, polskie kobiety nie robią cytologii profilaktycznie, stąd każdego roku umiera niepotrzebnie (!) przeszło 1700 Polek… Badanie cytologiczne polega na pobraniu z szyjki macicy zewnętrznej warstwy komórek specjalną „szczoteczką” i przebadanie ich przez specjalistyczne laboratorium. Pierwszą cytologię powinnaś zrobić nie później niż 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Natomiast samą macicę ginekolog jest w stanie zbadać także poprzez badanie palpacyjne oraz USG dopochwowe. Takie badanie jest w stanie wykryć np. mięśniaki macicy – niezagrażające życiu, lecz powodujące np. bardzo bolesne i obfite miesiączki.
Wiele kobiet odczuwając dolegliwości ze strony zewnętrznego układu rozrodczego np. pieczenie i swędzenie w rejonie pochwy, bagatelizuje objawy, kupuje na własną rękę maści, płyny, nawet specyfiki przeciwgrzybiczne i leczy się sama. Nie o to chodzi, aby z każdą dwudniową dolegliwością chodzić do lekarza, ale objawy utrzymujące się tydzień i dłużej powinny zawsze skłonić Cię do zasięgnięcia fachowej pomocy.
Czas skończyć z przekonaniem, że badania profilaktyczne oznaczają wykrycie raka więc lepiej się nie badać, aby nie wiedzieć. Każdej kobiecie, której zależy na zostaniu mamą, na życiu długim i bez żadnych dolegliwości, zaleca się regularne badanie się. Wystarczy każdego roku oznaczyć sobie 2 dni w kalendarzu: jeden na pójście do lekarza, drugi na wykonanie badań i możesz znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na poważne schorzenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.